İKÇÜ’DE ‘HEMŞİRELİKTE KARİYER SEMPOZYUMU’

İKÇÜ’DE ‘HEMŞİRELİKTE KARİYER SEMPOZYUMU’

DUAYENLER GENÇ HEMŞİRELERLE TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi iş birliğinde 6 Mart 2019 tarihinde üniversitemiz Hekim Hacı Paşa Konferans Salonunda ‘Hemşirelikte Kariyer Sempozyumu’ gerçekleştirilmiştir. Sempozyumda “Geçmişten Günümüze Hemşirelik” teması ile uyumlu eş zamanlı olarak Sağlık Tarihi Sergisi de yer verilmiştir. Sempozyumda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi’nden öğretim üyesi, hemşire ve öğrenci katılımı ile yoğun ilgi görmüştür. Sempozyumda Türkiye’nin ilk yüksekokul hemşire mezunu Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Erefe, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Conk ve İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Çiçek Fadıloğlu; Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Türeyen, Kadın Sağlığı Ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Ertem, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Hemşireliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Bayık Temel,  İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Kuzeyli Yıldırım; Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülendam Karadağ; Bakırçay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Günay İsmailoğlu; Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi  İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Gülbin Konakçı, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Özüm Erkin; Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Uzman Hemşire Ebru Melek Benligül; Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşire Burcu Babacan ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Deniz Cafer katılımcılar ile  bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaştılar.

“Kariyer hedeflerinize katkı sunuyoruz.”

Açılışta konuşan Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Turan Gökçe, İKÇÜ’nün en iyi eğitimi verme çabasının yanında kariyer odaklı çalışmalara da oldukça önem verdiğini vurguladı. Prof.Dr. Gökçe, “İKÇÜ olarak öğrencisine en iyi eğitimi verme çabasını önde tutan bir üniversiteyiz. Sadece teorik eğitimle değil, öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla her bir öğrenciye ayrı ayrı dokunarak; sadece öğrenme yöntemlerinin kavranmasını öğretmekle değil, uygulamada, pratikte tecrübe kazandırmayı önemseyen bir üniversiteyiz. Sadece staj uygulamalarıyla değil, bu tarz kariyer günleriyle, sempozyumlarıyla öğrencilerimize güven duygusunu aşılayarak;  her bir öğrencimizin kendi kariyer planlamasını, kariyer yolculuğunu daha iyi yönde idare etmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hocalarımıza bu anlamda müteşekkir olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.”diye konuştu.

“Akademide de sektörde de hemşire ihtiyacı var.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Bumin Nuri Dündar da konuşmasında hem akademik hayatta hem de sağlık sektöründe olan hemşire ihtiyacına dikkat çekti. Dekan Prof.Dr.Dündar, “Kuşkusuz her mesleğin sorunları vardır. Bir mesleğin en önemli tercih nedeni, gençler için çok önemli bir kriter olan istihdam kriteridir. Ülkemizin sağlık alanında son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte istihdam alanları da artıyor. Yeterli mi? Yeterli değil. Akademide de hemşirelik alanında çok önemli gelişmeler oluyor.  Lisans programları 200’ü buldu. Yüksek lisans doktora programları giderek artıyor.  Hemşirelik öğrencilerinin sayısı 80 bini geçmiştir. Gençlerimize tavsiyem akademide hemşirelere çok büyük ihtiyaç var. Dünyaya baktığımızda, öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısı bizden çok iyi. Aynı zamanda yüz bin kişiye düşen hemşire sayısı 800’lerde, bizde ise ne yazık ki 150’li rakamlarda. Bu rakamların artması gerekiyor.” dedi. 

“Kariyer sadece çok büyük maddi kazançların sağlanması değildir.”

Gençlere seslenen Sempozyum Başkanı İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Esra Akın Korhan, kariyer kavramının günümüzde artık farklı şekilde anlamlandırıldığına dikkat çekti. Doç.Dr. Korhan, “Sadece çok büyük maddi kazançların sağlanması, statüsü yüksek bir mesleğe sahip olmak gibi kariyer anlamlandırmaları artık günümüzde değişti.  Kariyer, herkesin yaşamına ait üstlendiği her rolün bir yaşam yolculuğudur. Hayatta olduğu gibi kariyer yolculuğumuzda da zorluklar çıkabilir. Yaşamı birer gerçeklik olarak gördüğümüzde kariyer yolculuğumuzun da aslında temellerini atmaktayız. Kariyer yaşamımızın her safhasında kendimiz olmaktır. Başkalarının kariyer yolculuğu değil, sizin kariyer yolculuğunuz sizin haritanız olmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Yeni nesil daha şanslı.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof.Dr.Yasemin Tokem hemşirelik alanında İzmir’de olmanın ayrıcalıklarını yaşadıklarını belirtti. Prof.Dr.Tokem, “Bizler için kariyer yolculuğu okuldan mezun olduktan sonra başlıyordu. Kariyerin ilk basamaklarından biri, mesleği bilerek olanaklarını bilip, tercih ederek başlamaktır. Zamanında bizler için bu şartlar yoktu sizler daha şanslısınız.” dedi.

“Birkaç nesil hemşire bir aradayız.”

Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Uzm. Hemşire Ebru Melek Benligül de birkaç nesil hemşireyi bir araya getiren etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Benligül, “Rol model gördüğümüz çok değerli hocalarımızla, kliniklerde sizlere iyi rol model olan profesyonel meslektaşlarımızla, hocalarımızın yaktığı meşaleyi geleceğe taşıyacak siz değerli genç öğrencilerimizle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. İzmir’in yeni nesil üniversitesinde, birden fazla nesil hemşire bir aradayız. Bu tarihi anı sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum. Umarın bugün yarınlarınıza dair bir umut olur.” dedi.

En eski sağlık malzemeleri bu sergide…

İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr.Öğr.Üyesi Jülide Gülizar Yıldırım, sempozyum esnasında geziye açılan ve koordinatörlüğünü üstlendiği  ‘Sağlık Tarihi Sergisi’ hakkında bilgi verdi. Dr.Öğr.Üyesi Yıldırım, “Sağlıkla ilgili olayları tarihsel yaklaşımla kavratmak, öğrencilere sağlık tarihi bilinci kazandırmak, farkındalıklarını artırmak ve sağlık çalışanı olmanın sorumluluğunu taşıyabilmelerinde meslek bilinci kazanmalarında yardımcı olabilmek amacıyla Dekan Hocamız Prof. Dr. Bumin Nuri Dündar; sağlık tarihi müzesi kurulmasını hedeflemiştir. Dekanımızın öncülüğünde çıktığım bu yolculukta, ilk başta birkaç fotoğrafı sergilemek isterken geldiğimiz nokta tahminlerimizin de üzerine çıkmış ve 100’ü aşkın sağlık malzemesine ulaşılmıştır. Fuaye alanında 1840 yılından 1970 yılına kadar çeşitli yıllarda kullanılmış malzemeler yer almaktadır.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum bölümüne geçildi. Öte yandan gün boyunca geziye açılan, ‘Sağlık Tarihi Sergisi’ tarih meraklılarının büyük beğenisini kazandı. 

Sergi Hakkında:

Sergide sunulan eserler İzmir’den Erzurum’a kadar 9 il gezilerek 2017 yılından beri toplanmıştır. Eserler gönüllü bağışçılar ve satın alma yoluyla elde edildi. 

Türkiye’de bulunan sağlık tarihi müzeleri, Selçuklu ve Osmanlı devrinden kalan Darüşşifa, Bimarhane veya Maristan gibi isimler alan hastaneler, hastane depoları, müzeler, eskiciler ve arşivler gezilerek; Kızılay ve Osmanlı arşivleri taranarak belgeler elde edildi. Osmanlıca belgeler Tarihçi Vehbi Emre Yıldırım tarafından Türkçe ’ye çevrildi. 

Gönüllü bağışçılar, sanatçılar, öğretim üyeleri, tarihçiler, arkeologlar, müze müdürleri ile görüşmeler yapıldı. Fotoğraflama, ses kayıt ve filmleme tekniklerinden yararlanıldı.

 


HABER İLE İLGİLİ RESİMLER

Başa Dön