Tüm HABERLER
 • Tebrik

  Fakültemiz idari personeli Resul Say'ın bebeği dünyaya gelmiştir. Çalışma arkadaşımızı tebrik ediyor, bebeği ile birlikte sağlıklı, uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz.

 • Tebrik

  Başarılı bir sınav sonrası doktor ünvanını almaya hak kazanan Fakültemiz Hemşirelik Bölümü Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı'ndan Arş. Gör. Dr. Ayşe Akbıyık'ı tebrik ediyor, akademik yaşamında başarılarının devamını diliyoruz

 • Tebrik

  Başarılı bir sınav sonrası doktor ünvanını almaya hak kazanan Fakültemiz Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı'ndan Arş. Gör. Atiye Karakul'u tebrik ediyor, akademik yaşamında başarılarının devamını diliyoruz.          

 • Tebrik

  İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan'lığı görevine atanan Sayın Prof.Dr.Derya Özer Kaya'yı tebrik eder, yeni görevinde başarılar dileriz.

 • İlklerin Şehri Pergamon ve İlk Sağlık Kenti Asklepion Teknik Gezisi

  22.05.2019'da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim elemanları ve misafir öğretim üyesi Prof. Dr. Guy SİMONEAU'nun da katılımıyla İlklerin Şehri Pergamon ve İlk Sağlık Kenti Asklepion Teknik Gezisi düzenlenmiştir. Ülkemizde İzmir şehri sınırları içerisinde bulunan, antik dönemdeki ismi Pergamon olan Bergama; birçok ilklere imza atmış, UNESCO tarafından korunan tarihi bir mirastır. Antik dönemlerde Doğu ve Batı medeniyetlerinin geçiş noktasında kurulan kent; bilim, sağlık, ekonomi, ticaret, mimari ve kültürel açıdan dönemin ilerisinde gelişmelere imza atmıştır. Bu ilklerden birkaçı; ilk olarak parşömen yapımı, ilk komün devleti projesi, ilk kent imar yasası, ilk hristiyan kilisesi, ilk kez festival yapan şehir ve nice ilkler… Bergama’nın bir diğer önemli ilki; en büyük sağlık girişimi olan Asklepion; MÖ 4.yüzyıl ile MS 5.yüzyıllar arasında dönemin en büyük tedavi merkezlerinden biri olmuştur. İlk fizyoterapi ve sporcu tedavilerine yönelik uygulamalara Asklepion'da rastlanmıştır. Burada farklı tedavi yöntemleri kullanılırken aynı zamanda Asklepion psikolojik sorunları olan hastaları tünellerde su sesleriyle, yürüyüş parkurlarından kuş sesleriyle tedavi etmiştir. Bu devirlerde Asklepion’a  ulaşanlar geniş alınlıklı  büyük bir kapı ile karşılaşırlardı. Buradan içeri girenler   çevresi sütunlarla çevrili bir avlu ile karşılaşıldı. Bu avluda  o günlerden kalan  ilginç bir taş görülür.  Avlunun ortasında bulunan bu taşın üzerindeki yılan motifleri, ilk ilacın elde edildiği yılanın,  eski çağlardan beri tıp mesleğinin simgesi  olduğunu gösteren güzel bir bulgudur. Asklepion’da  fizyoterapi, sıcak su ve çamur banyoları, şifalı otların yanı sıra uyku tedavisi ve telkin  tedavi metotları içerisinde yer alıyordu.

 • Kanıta Dayalı Uygulamalar; Araştırmaları Klinik Uygulama Alanlarına Aktarmak Kursu

  25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Spor Fizyoterapistleri Derneği tarafından “Kanıta Dayalı Uygulamalar; Araştırmaları Klinik Uygulama Alanlarına Aktarmak Kursu” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hekim Hacı Paşa Konferans Salonunda ve Fizyoterapi Bölümü Laboratuvarında gerçekleştirildi. Kursa Türkiye’nin farklı illerinden akademisyen ve klinisyenler katılım gösterdi. Kurs eğitmenliğini, JOSPT Editörü ve Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Guy SIMONEAU yaptı. Bilindiği üzere bilimsel literatür akıl almaz bir hızla ilerlemektedir. Her gün ilgili alanda yüzlerce yeni makale yayınlanmaktadır. Bu kadar fazla yeni bilgi, klinik uygulama açısından araştırmaların ne anlama geldiği ve bu bilgilerin klinisyenler tarafından hastaların bakımında nasıl kullanılacağı gibi bazı yeni sorunları gündeme getirmektedir. Bu nedenle, bu kursun amacı klinisyenlere ortopedi/spor/manuel fizyoterapi klinik uygulama alanlarında üretilen araştırmaları yorumlama ve klinik uygulamada nasıl kullanacaklarını öğretmeyi hedeflemiştir. Kurs, gelecekte literatürden öğrenmeye devam edilmesi açısından gerekli temeli sağlamanın yanısıra klinik uygulamada hemen uygulanabilecek ayrıntılı klinik bilgiler vermeyi de amaçlamıştır. Bu kursta, makalelerin nasıl takip edileceği, makale sonuçlarının nasıl yorumlanacağı ve klinik uygulamalara nasıl iyi bir şekilde aktarılabileceği iki gün boyunca ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

 • Makale Yazımı ve Bir Derginin Kalitesini Artırmak Açısından Dergi Editörlüğü Konferansı

  21 Mayıs 2019 tarihinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından “Makale Yazımı ve Bir Derginin Kalitesini Artırmak Açısından Dergi Editörlüğü Konferansı” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Hekim Hacı Paşa Konferans Salonunda 200’e yakın katılımcı ile gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya ÖZER KAYA, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak sağlık alanında araştırmaları desteklemek, yayına dönüştürmek, akademik süreçlere ve klinik uygulamalara katkı sağlamanın öncelikli hedefleri olduğunu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bumin Nuri Dündar önderliğinde 2016 yılından beri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi dergisini çıkardıklarını, bu sene 4. yılına giren derginin yayın kalitesini arttırmak, ulusal ve uluslararası endekslere girmek için çalışmalar yaptığını bildirdi. Konferansın konuşmacı olan Prof. Dr. Guy SIMONEAU'nun, fizyoterapi, ortopedi ve spor alanlarının en saygın dergilerinden biri olan JOSPT’de uzun yıllar boyunca editörlük yapmış ve Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu tarafından “Fizyoterapide En iyi Eğitimci” ödülünü almış Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi olduğu belirtildi. Kaya, "Prof. Dr. Guy Simoneau'yu ağırlamanın, deneyiminden faydalanmanın hem geleceğin araştırmasının planlanması hem de dergimizin gelişim süreci açısından yol gösterici olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Prof. Dr. Guy SIMONEAU, bir araştırmanın planlaması ve sonuçlarının makale olarak yazılması konusunda var olan kılavuzların en ince ayrıntısına kadar uygulanması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’deki pek çok araştırmacının en büyük sorunlarından biri olan İngilizce bilgisi konusu ele alındı. Prof. Dr. Guy SIMONEAU kaliteli tasarıma sahip makalelerin, İngilizce yazımları çok iyi olmasa da yayınlanma olasılığının çok yüksek olduğunu bildirdi. Çalışma kaliteli olduktan sonra İngilizce yazımının profesyonel bir editörlük işi olduğuna dikkat çekti. Öte yandan çalışma tasarımı kalitesiz olduğunda çalışmanın yayınlanmayacağını ve çalışma sırasında sarf edilen onca emek, zaman ve paranın boşa gideceğine vurgu yaptı. Konuşma sonrası interaktif şekilde devam eden konferansta, Türkiye kökenli yayınlara karşı önyargı olup olmadığı konusu da ele alındı. Prof. Dr. Guy SIMONEAU, aslında böyle bir önyargının olmadığından bahsetti. Kaliteli tasarıma sahip çalışmaların ülke gözetilmeksizin kabul edildiğini bildirdi. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi Editörü Prof. Dr. Bumin Nuri DÜNDAR ve Editör Yardımcısı Prof. Dr. Derya ÖZER KAYA da bu interaktif oturumda Prof. Dr. Guy SIMONEAU ile dergini kalitesinin artırılması ve uluslararası endekslere girme konusunda izlenmesi gereken yol haritası üzerinde konuştu.

 • Boyun ve Bel Ağrısı için Klinik Uygulama Kılavuzları Kursu

  18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ve Spor Fizyoterapistleri tarafından “Boyun ve Bel Ağrısı için Klinik Uygulama Kılavuzları Kursu” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü Laboratuvarında gerçekleştirildi. Kursa konu ile ilgili akademisyen, klinisyen ve fizyoterapi-rehabilitasyon bölümü öğrencileri katılım gösterdi. Kurs eğitmenliğini, JOSPT Editörü ve Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Guy SIMONEAU yaptı. Kursta boyun ve bel ağrısının değerlendirilmesi ve tedavisi üzerinde durulmuş, değerlendirme ve uygulama yetenekleri uygulamalı olarak gösterilmiştir. Kurs boyunca, klinik değerlendirmenin yanı sıra klinik karar verme üzerinde de durulmuştur. 4 farklı grupta incelenen boyun hastaları, baş ağrısının eşlik ettiği boyun ağrısı (servikojenik), yayılan ağrı (kök basısına bağlı), hareket koordinasyon bozukluğu ile görülen boyun ağrısı (whiplash ilişkili bozukluklar), hareket kısıtlılığı görülen boyun ağrısı olarak sınıflandırılarak; her grup hastası için anahtar bulgular ve kanıtlarla desteklenen kilit tedavi yöntemleri anlatılmıştır.   Bel ağrısı için Klinik Uygulama Kılavuzları Kursunda ise hastalar 4 farklı grupta incelendi. Hareket kısıtlılığı olan bel ağrısı, hareket koordinasyon bozukluğu ile görülen bel ağrısı, alt ekstremite ağrısı ile görülen bel ağrısı ve yayılan ağrı karakterinde bel ağrısı vakalarına tamamlayıcı anatomi ve patofizyoloji bilgisiyle katkı verildi. Ayrıca klinik kılavuzlarda bulunmayan lumbar spinal stenoz, kauda equina ve spondiloliztezis gibi seçilmiş patolojiler ele alındı.

 • İKÇÜ’DE FİZYOTERAPİ ULUSLARARASI ÖLÇEKTE ELE ALINDI

  İKÇÜ’DE FİZYOTERAPİ ULUSLARARASI ÖLÇEKTE ELE ALINDI Dünya Fizyoterapi Konfederasyonundan ödüllü Dr. Simoneau İKÇÜ’ye konuk oldu İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından 17 Mayıs 2019'da düzenlenen “Fizyoterapide Eğitim Araştırma ve İnovasyon Sempozyumu” 300’e yakın sağlık profesyonelini bir araya getirdi. İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Özer Kaya’nın başkanlığını üstlendiği sempozyuma konuk olan, Dünya Fizyoterapi Konfederasyonundan en iyi eğitimci ödülü alan Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Guy Simoneau; dünyadaki son gelişmeler ışığında fizyoterapideki önemli gelişmeleri aktardı. Türkiye genelinde her yaştan fizyoterapist ve üniversite öğrencisinin katıldığı sempozyumlarda alanlarında uzman fizyoterapistler, gençlere tecrübelerini aktardı. İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Turan Gökçe’nin de iştirak ettiği panelde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dr: İrfan Karadede, sağlık bilimlerinde ‘Eğitim, Araştırma ve İnovasyon’ başlıklarının birleştirilmesinin önemine vurgu yaparak; bu anlamda bu kavramları biararaya getiren sempozyuma ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını paylaştı. İKÇÜ’de kurulan, ‘Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Mesleki Beceri, Eğitim, Araştırma ve İnovasyon’ Laboratuvarı’nda dünya standartlarında lisans ve lisansüstü eğitimi verdiklerini aktaran Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Özer Kaya da ulusal-uluslararası alanlarda bilimsel çalışmalar üretmeyi hedeflediklerini bildirdi. Kaya sempozyumda, fizyoterapi ve rehabilitasyonun geçmişi ve geleceği ile eğitim, araştırma ve inovasyondan oluşan başlıklarda üç ayrı panelde,  ulusal ve uluslararası düzeyde sunumlar yapılacağını kaydetti. Dünya Fizyoterapi Konfederasyonundan ödüllü Dr. Simoneau katıldı. Marquette Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Guy Simoneau ilk oturumda, Kanada ve Amerika Bileşik Devletleri’ndeki fizyoterapi eğitimi ve klinik uygulamalar hakkındaki güncel bilgiler paylaştı. Ayrıca, fizyoterapi, ortopedi ve spor alanlarının en saygın dergilerinden biri olan JOSPT editörlüğünü sürdüren Dr. Simoneau, geleceğin araştırmalarının planlanması adına yol gösterici ipuçları verdi. Alanındaki öncü eğitimci ve araştırmacılardan değerli katkılar… Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitiminin Türkiye’deki modeli ve çekirdek eğitim programı hakkında,  Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitiminin sağlık bilimleri akreditasyon sürecine uyumu hakkında,  Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Ülger, fizyoterapi ve rehabilitasyonun gelişiminde Türkiye Fizyoterapistler Derneği’nin rolü hakkında dernek başkanı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Düger bilgi aktardı. Geleceğin araştırmalarının planlanması ele alındı  “Fizyoterapide Araştırma: Gelecek Araştırmalarınızı Planlama” başlığıyla, Prof. Dr. Guy Sımoneau’nun sunumu ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yakut ve Ankara Güven Hastanesi’nden Prof. Dr. Gül Baltacı’nın Türkiye’deki fizyoterapi araştırmaları ve Türkiye’nin uluslararası araştırma ve projelere entegrasyonu konularındaki paylaşımları gelecekteki araştırmalara yön verecek kazanımlar sağladı. İnovasyon ve inovatif projeler tartışıldı. Son oturumda ele alınan “Fizyoterapide İnovasyon” başlığı, 2018 yılı ''TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı'' ödülüne layık görülen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ela Tarakçı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gürhan Karakaya’nın inovasyonun fizyoterapideki yeri ve önemi hakkındaki paylaşımlarıyla devam etti. SANKO Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihal Gelecek ve Prof. Dr. Salih Angın'ın Deneyimleri ve perspektif açan yaklaşımları ile moderatör olarak katıldığı sempozyum, pek çok iş birliği ve çalışmanın yapılandırılmasına öncülük etti. Programın sonunda İKÇÜ Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Turan Gökçe ile Prof.Dr.Dr.İrfan Karadede konuk panelist Prof. Dr. Guy Simonea’a  plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.

 • II. Sosyal Hizmet Uygulamaları Proje Sunumları Etkinliği'nin Posterleri

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü tarafından, 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “II. Sosyal Hizmet Uygulamaları Proje Sunumları Etkinliği'nin poster sunumları yayınlanmıştır.

 • II. Sosyal Hizmet Uygulamaları Proje Sunumları Etkinliği

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü, “II. Sosyal Hizmet Uygulamaları Proje Sunumları Etkinliği” 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin açılış konuşmalarını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan GÖKÇE, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Esra AKIN KORHAN ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Melike TEKİNDAL yapmıştır. Açılış konuşmalarında hocalarımız, üniversitemizde Sosyal Hizmet bölümünün kurulması ve gelişiminin önemine, Sosyal Hizmet mesleğinin ülkemizde toplumsal sorunların anlaşılmasında ve çözülmesindeki kültürel ve özgün konumuna değinmişlerdir. Açılış konuşmalarını takiben etkinlik, Sosyal Hizmet öğrencileri tarafından projelendirilen ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanlarınca sahneye konulan “DAMGALA-MA” isimli tiyatro oyunuyla devam etmiştir. Tiyatro oyununun ardından öğrencilerimiz fuaye alanında poster sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. 4. Sınıf öğrencilerimizi başarılı çalışmaları ve poster sunumları için tebrik ederiz. Etkinliğimize katılan Sayın Rektör Yardımcımıza, Sayın Dekan Yardımcımıza, İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sayın Nadir MAŞALACI’ya, öğretim elemanlarına, kurum danışmanlarına ve tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 • Tebrik

  Her yıl geleneksel olarak 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Kutlama Programı kapsamında Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi çatısı altında Leman Birol & İnci Erefe Araştırma Ödülleri verilmektedir. Bu yıl 13. sü düzenlenen araştırma ödüllerinde Fakültemiz Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üye ve elemanları Doç. Dr. Medine Yılmaz, Dr. Öğr. Üyesi Jülide Gülizar Yıldırım Duman, Öğr. Gör. Feyza Dereli, Arş. Gör. Gülçin Uyanık ve Arş. Gör. Gamze Kundakçı tarafından yapılan “Adölesanlarda Alay Edilme Durumunun Özgüven ve Depresyon ile İlişkisi: Kesitsel Bir Çalışma” isimli araştırma ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Yine Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş. Gör. Gülçin Uyanık’ın Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şafak Dağhan ile yaptığı “Huzurevinde Yürütülen “Hidrasyon Yönetimi” Programının, Yaşlı Bireylerin Sıvı Tüketimlerine Etkisi” isimli çalışma da birincilik ödülü almaya hak kazanmıştır.

 • 12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlaması

  İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak Hemşirelik Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Yasemin Tokem nezdinde Hemşirelik Bölümümüzün 12 Mayıs Hemşireler Günü'nü kutladık. Tüm hemşirelerin 12 Mayıs Hemşireler Günü kutlu olsun.

 • Sağlık Bilimlerinde Kariyer Sempozyumu

  “Sağlık Bilimlerinde Kariyer Sempozyumu” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 15 Nisan 2019 tarihinde üniversitemiz Hekim Hacı Paşa Konferans Salonunda ‘Sağlık Bilimlerinde Kariyer Sempozyumu’ gerçekleştirilmiştir. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin sağlık sektörü profesyonelleriyle öğrencilerinin buluşmasını hedefleyen “Sağlık Bilimlerinde Kariyer Sempozyumu” İl Sağlık Müdürlüğü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü, belediyeler, evde bakım hizmetleri birimleri, hastaneler ve dal merkezlerinden gelen üst düzey protokolün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Bumin Nuri Dündar’ın ev sahipliğinde yapılan sempozyumu, Rektör Prof.Dr.Saffet Köse, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Turan Gökçe, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bedia Salnur, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci takip etti.  Sempozyumda İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur; İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Uzm.Fzt. Sevcan Ekizler Günay; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay; Türkiye Yardımsevenler Derneği Dr Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı Yöneticisi Şevket Perçin; Evde Bakım Hizmetleri Birimi Uzm. Dr. Hasan Anık; Batı Anadolu Hastanesi Central Hospital Op. Dr. Özer Gürbüz; İzmir Özel Can Hastanesi Bakım Hizmetleri Müdürü Uzm. Hemşire Özge Hisarcı; Özel Tınaztepe Hastanesi Bakım Hizmetleri Müdürü Uzm. Hemşire Duygu İlbay; Özel Grandmedical Hospital Kurumsal Pazarlama Müdürü Birgül Urkşaş; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Ege; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Melike Ertem; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Sağlık Kurumları Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serhat Burmaoğlu katılımcılar ile  bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaştılar. Sempozyumda ‘İl Sağlık Müdürlüğü’, ‘Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’, ‘Evde Bakım Hizmetleri ve Özel Kurumlar’ ve ‘Sağlık Çalışanlarında Kariyer Hazırlığı’ başlıkların toplam dört panel gerçekleşmiştir. “Başarının anahtarı çok çalışmaktır.” Sempozyumun açış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Bumin Nuri Dündar,  kariyer etkinliklerinin önemine dikkat çekerek iş hayatına atılacak öğrenciler için çok faydalı olduğunu söyledi. Başarıya giden yolları sıralayan Prof.Dr.Dündar, ilk basamağın o mesleği sevmek olduğunu vurguladı. Prof.Dr.Dündar,  “Sevmeden mesleğinizi yapamazsınız. Kariyerde çok iyi olunsa da o mesleği isteksiz icra edenler, mesleğini sevmeyenler hayatlarında mutsuz olurlar. Çok çalışmak zorundayız. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi, ‘Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım.’ Mesleğiniz ne olursa olsun başarının anahtarı çok çalışmaktır. Hangi işi yaparsanız yapın işinizin en iyisini yapmalısınız. İyi olursanız mesleğinizde öne çıkarsınız. Başarılı olduğunuzda parlayan ışığınızı söndürmek isteyenler de olacaktır. Ama sizler doğru bildiğiniz yoldan ayrılmamalısınız, mesleğinizi en iyi şekilde icra etmeye devam etmelisiniz.”dedi. “Birileri için karşılıksız bir şey yapın.” Kariyerle ilgili düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Rektör Prof.Dr.Köse ise en karlı tecrübenin başkalarının tecrübesi olduğunu söyledi.  Kariyer etkinliklerinin önemine işaret eden Prof.Dr.Köse,  “Sahada çalışanların tecrübesini bu salonlara taşıdığı için öğrencilerimize iyi bir zemin oluşturmaktadır.  Bugünün insanının en çok aradığı şey mutluluk ve huzurdur. Mutlu olmak istiyorsanız birileri için karşılıksız bir şey yapın. Günümüzün insanı biraz daha ben merkezli hareket ediyor. Oysa ki karşılıksız bir şeyler yapmak kişinin iç dünyasını güzelleştiriyor. Bu sağlık alanında daha da önemli. İnsanın en zor olduğu zamanda onun yanında olmak, ömür boyu size minnettar kalacağı bir alana zemin açmak demek.” diye konuştu. “İnsanların ‘Allah razı olsun’ dediği an, mutlu bir mesleki geleceğe adım attığınız andır.” İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bedia Salnur öğrencilere “Sizler bizim en kıymetlimizsiniz” diyerek seslenerek; çalışma alanıyla ilgili paylaşımlarda bulundu. Uzm. Dr. Bedia Salnur, “Sağlık sektöründe bir sorun çıkmaması adına çalışan naçizane bir doktorum. Sizler bizim en kıymetlimizsiniz. Kıymetli olduğunuzu bilin. Siz bir yan eleman değilsiniz, destek elemanı değilsiniz. Yardımcı sağlık personeli tanımını da reddediyorum. Siz asılsınız. Bir bedenin asıllarısınız. Böyle bilerek mesleğinize adım atmanızı rica ediyorum. Rektör hocamızın da dediği gibi karşılıksız bir şey yapmak çok önemli. Görev tanımınız var, dışında kalan ama hastanın sizden beklediği bir istek var. İşte siz onu yaptığınız an, ne yapacağınızı bildiğiniz an kazandığınız andır, mesleğinizden haz aldığınız andır. İnsanların ‘Allah razı olsun’ dediği an mutlu bir mesleki geleceğe adım attığınız andır. “ dedi. “Diğerlerine fark atacak bir artınızın olmasına çalışın.” Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay da meslekte en iyi olmanın kişiyi ayrıcalıklı kılacağını aktardı. Tağlay, “Ne kadar iyiyseniz o kadar tercih edilirsiniz. Üniversiteleşme oranı, üniversiteden mezun olanların sayıları arttı. Meslektaşlarınızın sayıları arttı. Ama kamuda ve özelde istihdamın belli bir ölçeği var. Buradaki en önemli kriterlerden bir tanesi siz ne kadar iyiyseniz, o kadar tercih ediliyorsunuz. Yolun başındayken sizlere tavsiyem, kendinizi yetiştirme adına diğerlerine fark atacak bir artınızın olmasına çalışın.”şeklinde konuştu. Kariyer sempozyumu akademisyenlerin kendi başlıklarındaki tecrübe paylaşımlarıyla son buldu.

 • Savunmacı Tıp Anlayışında Esaslar ve Etik Açısından Yaklaşım

  “Savunmacı Tıp Anlayışında Esaslar ve Etik Açısından Yaklaşım” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 16 Nisan 2019 tarihinde üniversitemiz Hekim Hacı Paşa Konferans Salonunda ‘Savunmacı Tıp Anlayışında Esaslar ve Etik Açısından Yaklaşım’ paneli gerçekleştirilmiştir. Panel İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarının ve öğrencilerin katılımı ile ilgi görmüştür. Panelde, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bumin Nuri Dündar’ın moderatörlüğünde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Üstün ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Akın Korhan katılımcılar ile bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaşmışlardır.   “Savunmacı Tıp Anlayışı” Prof. Dr. Çağatay Üstün savunmacı tıp anlayışının aslında ilk hekimliğin varoluşu ile birlikte hatta Hamurabi Kanunlarıyla ortaya atıldığını, Osmanlı Döneminde de olduğunu, günümüzde de giderek ortaya çıkışında özellikle yasal düzenlemelerin yattığına ilişkin tarihsel bilgiler vermiştir. Hekimlerin son zamanlarda özellikle 2000’li yıllarda savunmacı davranışları geliştirdiğini, özellikle cerrahi alanında bunun sıklıkla yaşandığını belirtmiştir ve bu süreçlerin de hastanın tedavisinde aksaklıklara neden olduğunu ortaya koymuştur.                                                 “Savunmacı Tıp Anlayışında Hemşirelik” Doç. Dr. Esra Akın Korhan savunmacı tıbbın hemşirelik açısında nasıl yer bulduğunu ve hemşirelikte hangi uygulamaların aslında savunmacı davranış oluşturduğuna değinmiştir.  Konu ile ilişkili olarak AIDS tanılı bir hastaya bulaş nedeniyle bakım vermek istemeyen hemşire, hasta yoğunluğu nedeniyle bakım ve tedavinin arttığı durumlarda risk almak istemeyen hemşire ve nöbetinin son dakikalarında istem edilen bir girişimi yapmak istemeyen hemşire gibi farklı örneklerle hemşirenin nasıl savunmacı bir yaklaşım sergilediğini ve bunun etik açıdan hangi etik ilke ihlallerini ortaya koyduğunu açıklamıştır. Bu bağlamda hemşirelerin kendilerine atfedilmiş 2007, 2010, 2011 yıllarında yayınlanan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde, aslında yasal ve etik sorumluluklarının savunmacı tıbbın tam karşıtı olduğu bilgi ve becerileri ile birlikte mesleği aktif olarak sürdürmeleri gerektiğine değinmiştir.

 • Tebrik

  Fakültemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi İlknur NAZ GÜRŞAN'ın bebeği dünyaya gelmiştir. Çalışma arkadaşımızı tebrik ediyor, bebeği ile birlikte sağlıklı, uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz.

 • Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu

  Fakültemiz Hemşirelik  Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği  Anabilim Dalı tarafından 21-23 Mart 2019 tarihleri arasında “Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu”  düzenlenmiştir. Sempozyum açılışında  Rektör  yardımcısı Prof. Dr. İrfan Karadede  genç araştırmacıların araştırma yönlerini geliştirmenin önemine vurgu yapmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı  Doç.Dr. Gülşah Kaner Tohtak,  kanıta dayalı bilimin gelişmesinde  bilimsel araştırmanın önemine dikkat çekmiştir. Sempozyum başkanı Doç.Dr. Medine Yılmaz, araştırma yöntem ve analizlerine yönelik, konusunda uzman multidisipliner konuşmacıların konferans ve panellerinin yanı sıra, dört önemli kursa ev sahipliği yapıldığını, sempozyuma hem İzmir içinden hem de Türkiye’nin farklı illerinden  katılımcılar olduğunu belirtmiştir.  Sempozyumda  “Düşünceden Projeye” isimli panelde proje  yazma ilkeleri, projeleri bütçelendirme ve patent alma deneyimi ile ilgili birbirinden değerli üç panelist bilgi ve deneyimlerini genç araştırmacılarla paylaşmıştır. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Erdem Karabulut tarafından  “Meta –Analiz”,  Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zekiye Karaçam tarafından “Sistematik Derleme”,  İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ferhan  Elmalı tarafından  “Güç Analizi” ve  İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hatice Yıldırım Sarı ve Dr. Öğr. Üyesi Melike Tekindal,  Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hatice Mert,  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ayfer Aydın ve  Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Öğr.Üyesi Aynur Çetinkaya tarafından  “Nitel Araştırma” kursları düzenlenmiştir.

 • PROF.DR.ÖKE İLE YARALI CEYLANLARDAN YARARLI CEYLANLARA...

  PROF.DR.ÖKE İLE YARALI CEYLANLARDAN YARARLI CEYLANLARA... Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Down Sendromlu kızı Nazlı ile birlikte İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin konuğu oldu. Hemşirelik Bölümü’nden Prof. Dr. Hatice Yıldırım Sarı, Engelsiz Üniversite Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Zümrüt Gedik ile İKÇÜ Psikoloji Topluluğu öğrencilerinin katkılarıyla; Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde anlamlı bir konferans düzenlendi. Tarih ve Siyaset Bilimi Uzmanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mim Kemal Öke, “Mim Kemal Öke ve Nazlıyla YaraRlı Ceylanlar” söyleşisinde kızı Nazlı ile birlikte başladıkları eğitim sürecini, YaraRlı Ceylanlar Kulübü hayalini gerçeğe dönüştürme sürecini İKÇÜ’lülerle paylaştı. Bir hayalim vardı… Prof.Dr.Öke, bu özel günde İKÇÜ’ye davet edilmekten duyduğu memnuniyeti belirterek anlatımına başladı. Küresel toplumda barış, huzur ve sevgi hayaliyle uluslararası ilişkiler bölümünde okuduğunu aktaran Prof.Dr.Öke, insanların hayallerinin peşinden koşması gerektiğine inandığını söyledi. Prof.Dr.Öke,  “Öncelikle kendimi tanıtayım, uluslararası ilişkiler okudum ve profesörlüğüm oradan. Ama arkama dönüp baktığımda aklıma hep şu söz geliyor: Bir rüyam var! Benim bir rüyam vardı. İnsanlar bir hayal ve bir rüyayı gerçekleştirmek için yaşar. Bazen hayatta gerçeklerle karşılaştığımız vakit, bu hayalin zor bir hayal olduğunu kabul etmek gerekebilir. Ancak yine de hayattaki amacınız ve hayatınızın anlamı üzerine düşündüğünüzde, hayallerin ne denli önemli olduğunu görürsünüz. Bu nedenle insanların hayallerini kaybetmemesi gerektiğini savunuyorum. Peki, benim hayalim neydi ve uluslararası ilişkiler bölümüne neden girmek istedim? Benim hayalim küresel toplumda barış, huzur ve sevgi olmasıydı. Bunu gerçekleştirebilmeyi hayal ettim hep... Nefret duygusunu, kavgaların ve savaşların nedenlerini hiçbir zaman anlayamadım.” dedi. “Biz en çok sevgiyi unuttuk.” “Nefret, sistemin veya insanın mı ürünü; eğer öyleyse hangi sistemin ürünü? soruları üzerine hep düşündüğünü söyleyen Prof.Dr.Öke, bunun için tarih okuduğunu ve insanoğlunun en başta sevgiyi unuttuğunu çıkarımladığını anlattı. Prof.Dr.Öke, yaralı ceylan kavramını Hz. Mevlana’nın vecizesiyle açıklık getirerek ‘yavru ceylan’ babası olarak kızı Nazlı’nın hayatına nasıl girdiğini seyircilerle paylaştı. Prof.Dr.Öke,” Yakın zamanda Yeni Zelanda’da yaşanan olay hangi sistemin mahsulüydü. Ben tüm bunları düşündüğümde, bizim en başta sevgiyi unuttuğumuzu fark ediyorum. Kapitalizm bize insani yanımızı unutturdu ve sadece çıkar ve bencillikle hareket etmemize yol açtı. Hz. Mevlana bu dünya için “eşek ahırı” diyor; “bu dünyaya düşen yaralı ceylanlar, buradan hazzetmezler”. Ancak yaralı ceylanlar, bu dünyaya gelme amaçlarının diğer yaralı ceylanların yarasını sarmak olduğunu ve gerçek olan dünyaya daha sonra döneceklerini bilirler. Ben bunu biliyorum ki bir yavru ceylanın babasıyım. Başlangıçta down sendromlu kızımın hayatını kendi hayatıma çekmeye çalıştım, ancak bunun hata olduğunu fark edip ben onun hayatına yaklaşmaya çalıştım.” diye konuştu. “Asıl yaralı ceylan biziz.” Kızı Nazlı’nın hayatına girdiğinde diğer Nazlıların hayatına girdiğinde sadece sevgiyi gördüğünü ifade eden Prof.Dr.Öke, asıl yaralı ceylanın aslında bizler olduğunu aktardı. Prof.Dr.Öke, “ Fark ettim ki; Nazlı’nın hayatında yalan yok, çıkar yok, bencillik yok; hayatında sevgi var. Çünkü o insan! Bizlerse değiliz, Allah onları bize insanlığı hatırlatmak için göndermiş. Yaralı ceylanlar onlar değil, bizleriz. Çünkü kimden geldiğimizi, içimize kimin üfürdüğünü unutmuşuz.  İşte onlar bize bunları hatırlatmak ve bizi onarmak için geldiler.” dedi. “Yaralı Ceylanları, Yararlı Ceylanlara dönüştürüyoruz.” Yaralı ceylan tanımını yararlı ceylan olarak değiştirme hayalini gerçekleştirmenin heyecanını İKÇÜ’lerle paylaşan Prof.Dr. Öke, kızı Nazlı sayesinde hayatına ve hayallerine bakış açısının da değiştiğini söyledi.  “ Yaralı ceylanları, “Yararlı Ceylanlar”a dönüştürme hayalini kızı Nazlı sayesinde gerçeğe dönüştürdüğünü anlatan Prof.Dr.Öke, Yararlı Ceylanlar Kulübü'nün bir vakıf, dernek veya sivil toplum örgütü olmadığını söyledi. “Biz bu yaralı ceylanların yaralarını tamir edip, yararlı ceylanlar haline getiriyoruz. Bunu da bizzat engellilerle çalışarak yapıyoruz. Bu çocuklar aslında bizim içimizdeki güzelliği, bizim için uyandıran, bizi iyileştiren, şifa vericilerdir. Biz onlardan yararlanıyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey, bir iyilik senfonisini dilden dile, gönülden gönüle aktarabilmeye çalışmak." diye konuştu. “Müzik ile iletişim kuruyoruz.” Yararlı Ceylanlar’da yapmak istedikleri şeyin insanlığın kökenindeki şeyi tekrar hatırlatmak olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Öke,  “Darüşşifa bütün dünyada akıl hastalarının müzik ve su sesiyle iyileştirildiği ilk yerdir. Şimdi modern dünyanın getirdiği kişisel yaşam koçluğu, terapi gibi şeylerden çok önce bizim topraklarımızda müzik ile tedavi yöntemi vardı. Bizim yaptığımız bu yöntemleri tekrar hatırlamak ve kullanmaktır. Proje koordinatörümüz Oya Ayan ile onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyoruz, yararlı ceylanlarımızla müzik vasıtasıyla iletişime geçiyoruz.” dedi. Prof.Dr. Öke Yararlı Ceylanlar projesiyle ilgili hazırlanan klibi izleyicilerle paylaşarak projede yer alan ceylanların gelişimlerini görsel olarak sundu. Söyleşi, Anadolu Down Sendromu Derneği Ritim Grubu Gösterisi ile ZİÇEV Dans Gösterisi ile devam etti.  Nazlı Öke’nin de aralarında bulunduğu özel çocuklar, halk müziği, sanat müziği ve tasavvuf müziğinden eserlerinin yer aldığı konserle izleyicilerden tam not aldı.

 • Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlama Etkinliği

  Her yıl Mart ayının 3. Salı günü kutlanan Dunya Sosyal Hizmet Günü'nün bu yılki teması "insan ilişkilerinin önemi". İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü olarak 19 Mart 2019 Dünya Sosyal Hizmet gününü bölümümüz, ögrencilerimiz, misafir ögretim elemanlarımız ve değerli meslek elemanlarımız ile birlikte tüm gün süren bir etkinlikle doğayla iç içe kutladık...   Buca Belediyesi Kaynaklar Izci Evi'nde kahvaltı ile başlayan günümüz, Kaynaklar Köyü doğa yürüyüşü ile devam etti. Ögleden sonra da 'insan ilişkileri' teması ile oyunlarımızı ve etkinliklerimizi gerçekleştirdik. İlk etkinliğimizde uygulama alanlarında insan ilişkilerinin önemini tartıştık ve gruplar halinde sunumlar yaptık. Sonrasında ise akrostis olarak "Sosyal Hizmet" kelimeleri ile ögrenci gruplarımız şiirler yazdi ve şiirlerini okudu. Emeği geçen herkese çok teşekkur ederiz. Dünya Sosyal Hizmet Günümüz kutlu olsun.

 • Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlaması

  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak Sosyal Hizmet Bölüm Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Melike TEKİNDAL nezdinde Sosyal Hizmet Bölümümüzün Dünya Sosyal Hizmet Günü'nü kutladık. Tüm sosyal hizmet uzmanlarının Dünya Sosyal Hizmet Günü kutlu olsun.  


Toplam 59
Başa Dön